Co pewien czas zadaję sobie powyższe pytanie odnosząc je do konkretnej organizacji, w której odpowiadam za rozwój pracowników.
Dlaczego tak ważne jest uwzględnienie określonego kontekstu i dobra znajomość firmy, dla której dedykowane są konkretne działania? Ponieważ firmy potrafią bardzo różnić się w zakresie kultury organizacyjnej, wyznawanych i widocznych w codziennej pracy wartości. Inaczej odpowiemy na to pytanie tam, gdzie w zespole da się zaobserwować obawy, niepewność, gdzie przekazanie wiedzy innym może przynieść pracownikowi jakąś realną stratę. Inaczej w organizacji, w której mamy do siebie zaufanie, doświadczamy wsparcia, panuje przyjazna atmosfera, ufamy lub najzwyczajniej w świecie wiemy, że podzielenie się wiedzą przyniesie nam wspólną wymierną korzyść.
Trzy lata temu w InfoConsulting podjęliśmy decyzję o uruchomieniu programu, który z perspektywy dnia dzisiejszego śmiało mogę powiedzieć, dokonał w naszej organizacji rewolucji na wielu kluczowych dla nas poziomach.
O metodzie Action Learning słyszałam wiele dobrego kilka lat wcześniej, ale to co wspólnie przeżyliśmy na przełomie dwóch rocznych edycji programu przerosło nasze największe oczekiwania. Wprowadzenie mądrej zmiany w organizacji porównuję do wpuszczenia „kaczki” na spokojną wodę. Tafla wody następnie rezonuje i rezonuje, a zasięg fali jest nieskończony. Tak właśnie uruchomiliśmy falę procesu uczenia się. Do dzisiaj obserwujemy jak wiele (w praktyce kilkaset) uruchomionych w ten sposób inicjatyw zmieniło naszą codzienną firmową rzeczywistość i jakie korzyści nam przyniosło. Osobiście zaś cieszę się, że byłam inicjatorką i autorką tego projektu.
Jeśli zastanawiasz się czy wprowadzenie programu Action Learning będzie wartością dla Twojej firmy i czy jest to właściwy moment, aby podjąć się realizacji takiego programu warto zadać sobie kilka pytań dotyczących obecnych potrzeb Twojej organizacji oraz dowiedzieć się (najlepiej w praktyce) czym jest ta metoda.
Action Learning – co to takiego?
Twórcą metody Action Learning jest profesor Reginald Revans, który jako pierwszy zastosował tę metodę w trakcie prowadzonych przez siebie szkoleń. Zauważył on, iż uczestnicy szkolenia przejawiają entuzjazm i aktywność nie w czasie zajęć, które prowadził, ale w czasie przerw. Postanowił odpowiednio je zorganizować i przenieść ciężar uczenia się na aktywność charakterystyczną dla przerw w zajęciach.
Pierwszą zasadą uczenia się w działaniu jest zasada „prawdziwe problemy i prawdziwe rozwiązania”. Realizując swoje zadania zawodowe wielokrotnie natrafiamy na rozmaite problemy wewnętrzne i organizacyjne. Problemy te mocno zaprzątają naszą uwagę i domagają się zastosowania nowych, nieznanych wcześniej sposobów działania. Te właśnie kwestie stanowią tematy rozpatrywane podczas sesji Action Learning.
Kiedy warto pomyśleć o wprowadzeniu Action Learning?
Najczęściej program jest dobrą odpowiedzią na następujące potrzeby i wyzwania:
- W Twojej organizacji wprowadzane są zmiany organizacyjne
- Powtarzają się problemy organizacyjne, szczególnie problemy związane ze współpracą
- Pracownikom przydzielane są nowe zadania lub funkcje
- Niezbędne jest wsparcie dla specjalistów lub menadżerów
- Poszukiwane jest wsparcie programów rozwoju pracowników oraz wspieranie kreatywności i innowacji
- Trwa lub kończy się cykl szkoleniowy, którego efekty chcesz utrzymać lub wzmocnić