Szkolenia w organizacji powinny być planowanym procesem zmian w zachowaniu pracowników, dzięki którym mogą zdobywać nowe kompetencje i tym samym przyczynić się zarówno do rozwoju własnego, jak i biznesowego całej organizacji.
O co warto zadbać, by przygotować dobrą strategię rozwojową?
Diagnoza potrzeb.
Planowanie szkoleń w organizacji powinno rozpocząć się od przeprowadzenia diagnozy potrzeb szkoleniowych. Przygotowując strategię rozwoju zasobów ludzkich, powinniśmy za punkt wyjścia przyjąć strategię biznesową organizacji, a także określić jak te plany będą wpływać na ludzi. Pozwala to skupić się na najważniejszych priorytetach firmy i pracowników.
Cele.
Każda strategia rozwojowa powinna posiadać konkretne cele, które są realne i mierzalne. HR ma swoje cele, managerowie mają swoje cele, sami pracownicy również rozliczani są ze swoich indywidualnych celów. Dlatego ustalenie strategii szkoleniowej może wydawać się dużym wyzwaniem. Zastanawiając się nad priorytetami, warto zadać sobie kilka pytań:
– co chcemy zmienić?
– co chcemy poprawić?
– na jakim efekcie nam zależy?
– jak to zmierzymy?
Jeśli w organizacji funkcjonuje system zarządzania przez cele to także warto pamiętać, aby w trakcie spotkań managerów z pracownikami, cele rozwojowe sformułowane były zgodnie z zasadą SMART – czyli zostały zapisane i zaplanowane do realizacji razem z celami biznesowymi.
Praktyka.
Jednym z większych wyzwań szkoleniowych jest również zaplanowanie, jak zdobytą wiedzę i umiejętności pracownicy będą mogli wykorzystywać w swojej codziennej pracy. Warto tutaj pamiętać o zasadzie 70-20-10 i planować nowe, nieco trudniejsze zadania dla uczestników szkoleń. Co ważne, zaplanowanie przestrzeni na wdrażanie nowości w działania zawodowe jest bardzo istotnym elementem planowania szkoleń, by nie opadła motywacja i zapał. Współpraca na linii trener-manager-zarząd, by wygospodarować konkretną przestrzeń – na wykorzystanie nowo zdobytej wiedzy jest niezmiernie ważne, by osiągnąć zamierzone cele.
Ewaluacja.
To nic innego, jak sprawdzenie, czy nowo zdobyta wiedza jest wykorzystywana w organizacji i przyczynia się do jej rozwoju, wzrostu efektywności i produktywności. Ważne aby wykorzystywać w pełni wskaźniki, które zostały określone w trakcie planowania określonych celów rozwojowych. Można to badać na wiele sposobów, przeprowadzając ankiety, testy wiedzy, czy obserwację w praktyce. Co ważne, planując całą strategię szkoleniową, warto zaplanować, w jaki sposób ewaluacja będzie się odbywała. To istotny element, by ocenić końcowy rezultat przeprowadzanych szkoleń.
Przygotowanie strategii rozwojowej to złożony proces, który warto dokładnie zaplanować, aby zapewnić organizacji oczekiwane rezultaty!